
Dial gauge extension made of steel, which fits the digital and analog dial gauges in the accessories.
The extension has an internal and external thread. This allows the measuring rod to be extended by 40 mm.
Total length: 40 mm
Thread: M2.5
A quality product manufactured in Germany.
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | blank |
| Diameter | 4 mm |
| Area of application | Measuring tool |
| Number of components | 1 pcs |
| Total length | 40 mm, 45 mm |
| Thread type | M2.5x0.45 (standard thread) |
| Thread length | 5 mm |
Accessories & related products
Analog dial gauge (professional tool)
Measuring range: 0 - 10 mm · Reading accuracy: 0.01 mm · Calibration: C1 · Ø Measuring sphere: 2.3 mm · Total length: 110 mm · Diameter: 58.3 mm · Ø Clamping shaft: 8 mm · Area of application: Measuring tool · Material: Metal · Material: Plastic · Number of components: 1 pcs
EUR 69.80
Explore categories from Tools
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats trigger: 27 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Strength class: 8.8 · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Number of components: 1 pcs
EUR 12.10
Not in stock
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.95
swiing® ingenious transition piece M14x1.25 Cylinder dial gauge Ignition micrometer
Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø Clamping shaft: 9.1 mm · Material: Steel · Diameter: 15.9 mm · Number of components: 1 pcs · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Total length: 62 mm · Area of application: Measuring tool · Thread length: 10.5 mm
EUR 22.90





