
Close-off nut (steering head nut) with M26 x 1 mm thread for the fork of your moped, moped and small motorcycle.
The closed steering head nut is suitable for handlebars with fork plate mounting.
Dimensions of the steering nut
Slot width: 30 mm
Total height: 53 mm
Ø outer: 36.5 mm
Thread depth: 11 mm
Material: Steel, chrome-plated
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Nut type | Pointed nut |
| Width across flats | 30 mm |
| Ø outside | 36.5 mm |
| Height | 53 mm |
| Drive | External hexagon |
| Thread type | MF26x1 (fine pitch thread) |
| Thread depth | 11 mm |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Zündapp Belmondo |
| Tomos |
Accessories & related products
GPO steerer tube nut M26x1 open stem chrome
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Flange nut · Ø inside: 22.1 mm · Width across flats: 30 mm · Ø outside: 36.5 mm · Height: 14 mm · Drive: External hexagon · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Thread depth: 11.5 mm
EUR 15.80
66HEROES steerer tube nut 1" / 24G closed pointed fork plate chrome
Manufacturer: 66HEROES · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Pointed nut · Thread type: FG25.4 (1" 24G) · Drive: External hexagon · Ø outside: 36.5 mm · Height: 53 mm · Thread depth: 11 mm · Width across flats: 30 mm
EUR 25.60
swiing® ingenious control bearing M26x1, 31 mm High End | Puch
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: gas nitrided · Color: black · Bearing type: Bearing ring · Ø mounting frame: 21.15 mm · Ø outside: 43.3 mm · Ø inside: 26.8 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread)
EUR 67.30
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Color: silver · Thread length: 8 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Ø mounting hole: 5 mm · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Total length: 145 mm · Width: 105 mm · Height: 5.3 mm
EUR 13.40
Screw M7x40 cylinder head hexagon socket, galvanized (clamping bridge)
Manufacturer: Made in Italy · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Width across flats: 6 mm · Thread length: 40 mm · Screw head: Cylinder head · Drive: Hexagon socket · Shank: No · Thread type: M7x1 (standard thread) · Strength class: 8.8
EUR 2.95








