
47 mm cylinder kit from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, as well as X30 Sport.
.Powerful cylinder with large displacement.
The 75 cc racing kit has a straight exhaust, which is why standard exhausts for Puch mopeds can be fitted.
To fit the cylinder, the engine housing must be spindled out.
The outer diameter of the cylinder neck is 51 mm
| Surface | sandblasted |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Displacement | 75 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 51 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Area of application | Tuning |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | No |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.20
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Total length: 106 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 2.20
Airsal piston 47 mm | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Airsal · Ø outside piston (A): 46.95 mm · Compression height (C): 22.35 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 50.1 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 108 g
EUR 48.90
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Width: 14.2 mm · Bearing type: Needle roller and cage assembly · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001
EUR 14.60
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Ø inside: 21 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Total length: 85.5 mm · Ø External connection: 26 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 68.6 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 42.30
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.20
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder
EUR 2.95
Adhesive kit tank & frame black PVC carrier film | Puch Maxi S
Height: 26 mm · Height: 60 mm · Height: 65 mm · Width: 123 mm · Width: 230 mm · Width: 330 mm · Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Color: black · Color: white · Rear side texture: Adhesive · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Place of use: Frame (+ tank) · Transferfolie: No
EUR 11.50
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Mounting type: Union nut · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
EUR 12.10
Not in stock
swiing® ingenious pull starter Bosch / Ducati | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black-matt · Ignition system: BOSCH · Ignition system: DUCATI · Ø outside: 130 mm · Total length: 160 mm · Height: 88 mm · Width: 150 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 137.5 mm
EUR 183.70
Not in stock
Bumm mirror round Inox
Clamping diameter: 22 mm · Manufacturer: Bumm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Total length: 360 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread size: M8
EUR 34.20
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Total length: 60 mm · Ø inside: 19 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Height flange center hole: 65 mm · Total height: 75 mm · Ø External connection: 24 mm
EUR 48.90













