
This cylinder kit is the most powerful tuning cylinder for Sachs 503 AB, AC and ADV engines.
Thanks to the large bore diameter (48 mm), which corresponds to approx. 80 cc, a massive increase in performance is achieved.
Coupled with the large intake and exhaust, this results in brute power.
| Manufacturer | Athena |
| Camouflaged | No |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 80 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Area of application | Tuning |
| Nominal diameter | 48 mm |
| Ø Outlet outside | 26 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | slanted, clamped |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Sachs | 503 - AB , AC , ADV |
Accessories & related products
Athena piston 48 mm #A | Sachs 503 AB, AC, ADV
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 48 mm · Ø outside piston (A): 47.92 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 29.3 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 114 g
EUR 97.90
Athena piston 48 mm #B | Sachs 503 AB, AC, ADV
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 48 mm · Ø outside piston (A): 47.93 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 29.1 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 113 g
EUR 97.90
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
GPO 18.5 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Surface: polished · Color: Chrome · Ø inside: 18.8 mm · Ø External connection: 23.9 mm · Total height: 57 mm · Height flange center hole: 45 mm · Mounting type: Screws · Hole spacing inlet: 38 mm · Total length: 40 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Area of application: Tuning
EUR 21.90
GPO light switch with wiring harness base chrome version
Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Housing material: Steel · Substructure material: Steel · Cable length: 970 mm · Functions: High beam (headlights) · Functions: Horn · Functions: Light off · Functions: Low beam · Functions: Motor stop · Number of positions: 3 pcs · Number of cables: 5 pcs · Total length: 50 mm · Cable bifurcation to motor: 970 mm · Width: 30 mm · Cable bifurcation to lamp: 180 mm · Height: 25 mm · Cable bifurcation to switch: 420 mm · Ø Handlebars: 22 mm
EUR 20.70
Cut cable set Black | Sachs Automatic
Color: black · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Outer shell length: 1200 mm · Outer shell length: 1250 mm · Outer shell length: 1300 mm · Outer shell length: 2000 mm · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 1650 mm · Total length: 1850 mm · Total length: 2200 mm
EUR 26.90









