
Solid ratchet tensioning strap with hook for securely fastening your moped, moped and small motorcycle.
The ratchet fastener on the tensioning set allows loads to be secured quickly and easily.
Length of strap: 6 m
Width of strap: 38 mm
Tensile strength: 1000 kg
Fastening type: 2 solid hooks
Material: Polypropylene (PP)
Valuable product from the tool manufacturer BGS Do it yourself.
| Material | Polypropylene (PP) |
| Total length | 6000 mm |
| Manufacturer | BGS - Do it yourself |
| Color | orange |
| Width | 38 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Tractive force | 1000 kg |
| Number of components | 2 pcs |
Accessories & related products
BGS tension belt with hook 5 m
Material: Polypropylene (PP) · Color: black · Total length: 5000 mm · Width: 25 mm · Manufacturer: BGS - Do it yourself · Number of fixing points: 2 pcs · Number of components: 2 pcs · Material hook: Rubber · Material hook: Steel · Tractive force: 120 kg
EUR 13.00
EUR 6.00
BGS Retaining strap set 2 m with hook 4 pcs.
Material: Polypropylene (PP) · Color: orange · Total length: 2000 mm · Width: 25 mm · Manufacturer: BGS - Do it yourself · Number of fixing points: 4 pcs · Number of components: 4 pcs · Material hook: Rubber · Material hook: Steel · Tractive force: 175 kg
EUR 24.40
Explore categories from Miscellaneous
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Width: 105 mm · Height: 5.3 mm · Total length: 145 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 8 mm · Mounting type: Nuts & bolts
EUR 13.40



