
High-quality brake cable (inner cable) suitable for various brake levers on various mopeds, mopeds and small motorcycles.
This cable was also used on motorcycles such as Puch, Puch Maxi, Sachs, Hercules, Pony, Solex, Zündapp or for the rear brake on Piaggio Ciao, Si, Bravo and Boxer mopeds.
Ø Brake cable: 1.8 mm
Cable length: 2.2 m (= 220 cm)
Ø Nipple: 3.5 / 6 mm
Nipple length: 10 mm
Further cable and cable cable parts can be found in the Zünkel. You can find more cable pull parts in the accessories section.
A quality product made in Germany.
| Ø nipple | 3.5 mm, 6 mm |
| Nipple length | 10 mm |
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø Stranded wire | 1.8 mm |
| Cable length | 2200 mm |
| Nipple shape | Pears |
| Number of components | 1 pcs |
| Area of application | Standard |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Piaggio |
| Zündapp Belmondo |
| Tomos |
Accessories & related products
Explore categories from Cable pulls & accessories
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Thread length: 7 mm · Screw head: Hexagon · Total length: 15 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Ø Bundle: 6 mm · Width across flats: 7 mm · Ø outside: 8 mm · Area of application: Standard
EUR 3.05
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.95
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Drive: Slot · Ø outside: 5 mm · Screw head: Lens head · Total length: 6 mm · Number of components: 2 pcs · Thread length: 4 mm
EUR 2.45
Clutch cable / brake cable Ø 1.5 mm x 225 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Cable length: 2250 mm · Nipple shape: Pears · Area of application: Standard · Piaggio OEM number: 270460
EUR 2.95




