
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame is made of stainless steel.
The mirror rod is made of steel, chrome-plated.
For mounting on the left side, directly on your handlebar fitting. If you want to mount the side mirror directly on the handlebars, you will find suitable mirror brackets in the accessories section.
Ø mirror surface: 10 cm
Ø mirror rod: 10 mm
Mirror rod length: 23 cm
Mirror mount thread: M8
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Mirror property | none |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Total length | 300 mm |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø mirror surface | 100 mm |
| Ø mirror rod | 10 mm |
| Mirror rod length | 230 mm |
| Thread size | M8 |
| Test mark | none |
Accessories & related products
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Color: silver · Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.80
Union pedals plastic standard
Color: black · Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: rubberized · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge · Total length: 129 mm · Width: 77 mm · Height: 29 mm · Reflectors: Yes · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Width across flats: 15 mm
EUR 15.80
66HEROES mirror mount M8 aluminum chrome
Color: Chrome · Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Surface: anodized · Clamping diameter: 22 mm · Total length: 40 mm · Internal thread: M5x0.8 (standard thread) · Width: 16 mm · Height: 36 mm · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread)
EUR 35.40
Bumm mirror round 10 cm right Inox chrome
Mirror property: none · Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Ø mirror surface: 100 mm · Ø mirror rod: 10 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 230 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread size: M8 · Total length: 300 mm
EUR 36.70






