
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame is made of stainless steel, painted black.
The mirror rod is made of steel, painted black.
The mirror clamp is galvanized.
With the enclosed mounting clamp, the rear-view mirror can be easily mounted on all handlebars with a diameter of 22 mm.
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Mirror property | none |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | black-matt |
| Clamping diameter | 22 mm |
| Ø mirror surface | 98 mm |
| Ø mirror rod | 8 mm |
| Mirror rod length | 300 mm |
| Test mark | none |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Thread size | M8 |
| Total length | 350 mm |
Accessories & related products
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Color: Chrome · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 300 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread size: M8 · Total length: 360 mm
EUR 34.20
Bumm mirror round standard black
Manufacturer: Bumm · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 190 mm · Thread size: M8 · Total length: 305 mm · Clamping diameter: 22 mm
EUR 27.60
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Number of components: 1 pcs
EUR 2.95
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Drive: Slot · Ø outside: 5 mm · Screw head: Lens head · Total length: 6 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Number of components: 2 pcs
EUR 2.45
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm
EUR 12.10
Handlebar fork plate 30 cm curved with strut solid black
Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Clamping diameter: 22 mm · Fork plate holder length: 80 mm · Width: 640 mm · Height: 280 mm · Mounting type: Fork plate · Ø outside: 22 mm · Length handlebar ends: 190 mm · Crossbar: Yes · Ø Strut: 10 mm · Strut length: 200 mm
EUR 71.00







