
38.40 mm oversize piston with an L-shaped piston ring with internal circlip and a rectangular piston ring with flank lock (FS) from DR for all Piaggio mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | DR Racing Parts |
| Nominal diameter | 38.4 mm |
| Ø outside piston (A) | 38.33 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Compression height (C) | 26.4 mm |
| Curvature (D) | 3.8 mm |
| Total piston height (E) | 52.3 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Weight piston kit | 78 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
DR 38.4 mm cylinder kit 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 38.4 mm · Manufacturer: DR Racing Parts · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 45.6 mm · Ø Outlet outside: 22.5 mm · Ø outlet inside: 17 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Hole pattern [mm]: 35 x 55 · Decompressor: Yes · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: clamped · Area of application: Tuning · Camouflaged: No
EUR 159.20
Not in stock
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO pedal cranks chrome (pair) | Puch
Manufacturer: GPO · Wide intake: 28 mm · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Crank length (center-center): 156 mm · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Ø Pedal wedge: 9.5 mm · Ø Pedal axle: 16 mm · Total length: 180 mm · Cranking (offset): 37 mm · Cranking (offset): 49 mm
EUR 91.80
IMCA shock absorber 32 cm "Oldschool" chrome / silver
Manufacturer: IMCA · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: varnished · Color: silver · Damping type: Spring · Adjustable: No · Total length: 350 mm · Ø spars: 28 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Ø outside: 40 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Ø Fastening inside: 10 mm · Hole spacing: 320 mm
EUR 94.30
swiing® revival nozzle set M5 (50 - 60) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 11 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 51 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 53 · Nozzle size: 54 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 56 · Nozzle size: 57 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 59 · Nozzle size: 60
EUR 28.10







