
Chrome-plated frame reinforcement from EBR suitable for Puch Maxi S / N mopeds.
This is often used on tuned mopeds to protect the frame from deformation due to the extra power.
The two bent rods have an outer diameter of 18 mm.
Length of mounting hole - stop (adjustable): Approx. 56 - 59 cm
Internal dimension with frame mount: 47 mm
Branded product from the Italian manufacturer EBR.
| Manufacturer | EWC |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø outside | 18 mm |
| Total length | 560 - 590 mm |
| Number of fixing points | 3 pcs |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Hole spacing | 47 mm |
| Puch | E50 |
Explore categories from Formwork & frame parts
Moped fans also bought
swiing® revival 17" front fender square Inox | Puch Maxi S, N
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: polished · Color: Chrome · Wheel size: 17 " · Folding the ends: closed folded · Shape of the mudguard: angular · Total length over ends: 565 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Scope: 740 mm · Wide mudguard profile: 82 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Total height from support surface to top edge: 200 mm
EUR 42.80
HAERRY trailer coupling fifth wheel short
Manufacturer: HAERRY · Material: Aluminum · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø ball: 30 mm · Clamping diameter: 30 mm · Total length: 160 mm · Width: 75 mm · Wide intake: 75 mm · Height: 85 mm · Thickness: 6 mm · Hole spacing: 56 mm · Thread type: MF8x1 (fine pitch thread)
EUR 79.60
NGK CR6 Racing ignition cable & plug High End red / 5 kΩ interference suppressed
Manufacturer: NGK · Material: Rubber · Color: red · Cable length: 1000 mm · Cable available: Yes · Suppressed: Yes · Resistance: 5000 Ω · Subcategory: Ignition cable · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 7 mm
EUR 48.90
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Total length: 360 mm · Clamping diameter: 22 mm
EUR 34.20





