
Stainless steel bracket for attaching the exhaust to your Puch Maxi N moped / moped.
The chrome steel exhaust plate guarantees a secure hold and proper alignment of the exhaust system on the frame.
Alternative exhaust brackets and exhaust brackets can be found in the accessories section.
A quality product manufactured in Europe.
| Material | Chrome steel (colloquially known as stainless steel) |
| Width | 25 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Manufacturer | Made in Europe |
| Hole spacing | 45 mm |
| Ø mounting hole | 10 mm, 6.5 mm |
| Surface | stainless |
| Total length | 66 mm |
| Cranking (offset) | 22 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
swiing® ingenious resonance exhaust set Ø 28 / 70 mm | Puch Maxi, X30 Sport
Material: Steel · Color: Chrome · Total length: 730 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø outside: 70 mm · Surface: chrome-plated · Exhaust type: Cigar · Ø Internal connection: 28 mm · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Flange
EUR 147.00
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
swiing® revival 17" rear fender Inox | Puch Maxi N
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: Chrome · Manufacturer: swiing® revival parts · Surface: polished · Folding the ends: closed folded · Folding the ends: not folded · Shape of the mudguard: angular · Total length over ends: 625 mm · Scope: 940 mm · Wide mudguard profile: 82 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Total height from support surface to top edge: 285 mm · Wheel size: 17 " · Mounting type: Nuts & bolts
EUR 46.50
Union pedals plastic sport black
Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Color: black · Surface: rubberized · Color: silver · Width: 76 mm · Height: 30 mm · Total length: 130 mm · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Width across flats: 15 mm · Reflectors: Yes · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge
EUR 17.00
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi N
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Plastic · Material: Steel · Color: black · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 13 mm · Total length: 24.5 mm · Thread length: 50 mm · Total length: 63 mm · Drive: Slot · Drive: Triangular head
EUR 14.60



