
41 mm piston kit with two 1.5 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer and Grillo moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 41 mm |
| Manufacturer | GOL |
| Ø outside piston (A) | 40.94 mm |
| Compression height (C) | 25 mm |
| Curvature (D) | 2.4 mm |
| Total piston height (E) | 50 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Weight piston kit | 78 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Total length: 130 mm
EUR 24.40
GPO piston 38.2 mm 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: GPO · Ø outside piston (A): 38.16 mm · Compression height (C): 26.6 mm · Curvature (D): 3.4 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 38.2 mm · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Ø piston pin (B): 10 mm · Piston ring height: 1.5 mm · Piston ring height: 2 mm · Weight piston kit: 65 g
EUR 36.70
Polini piston 43 mm (10 mm KoBo) | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Polini · Nominal diameter: 43 mm · Ø outside piston (A): 42.94 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Compression height (C): 26.4 mm · Curvature (D): 2.55 mm · Total piston height (E): 50.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Weight piston kit: 83 g
EUR 97.90
Meteor piston 43 mm Polini cylinder (10 mm KoBo) | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Meteor · Nominal diameter: 43 mm · Ø outside piston (A): 42.93 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Compression height (C): 26.6 mm · Curvature (D): 2.4 mm · Total piston height (E): 50.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Weight piston kit: 87 g
EUR 76.60
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
SITO Plus exhaust Ø 24 mm | Piaggio SI, Grillo
Manufacturer: SITO · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø Silencer: 70 mm · Ø outside: 14 mm · Ø Flame tube outside: 25 mm · Exhaust type: Cylindrical · Ø Internal connection: 22.3 mm · Total length: 720 mm · Mounting type: Welded lug · Flame tube attachment: Plug connection clamped · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 97.90
TECNO Exhaust 25 mm | Piaggio Ciao Mix
Manufacturer: TECNO · Material: Steel · Total length: 670 mm · Color: black · Ø Internal connection: 23 mm · Ø Flame tube outside: 25 mm · Exhaust type: Cylindrical · Mounting type: Welded lug · Number of fixing points: 1 pcs · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 61.20
GPO blade gauge set 0.05 - 1.00 mm 20 pcs.
Measuring range: 0.05 - 1 mm · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Number of components: 20 pcs · Thickness: 0.05 mm · Thickness: 0.1 mm · Thickness: 0.15 mm · Thickness: 0.2 mm · Thickness: 0.25 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.35 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.45 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.55 mm · Thickness: 0.65 mm · Thickness: 0.7 mm · Thickness: 0.75 mm · Thickness: 0.8 mm · Thickness: 0.85 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 0.95 mm · Thickness: 1 mm · Area of application: Measuring tool
EUR 18.30
SKF 6202 C3 ball bearing 15/35/11
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Inner ring width: 11 mm · Manufacturer: SKF · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Ø inside: 15 mm · Width: 11 mm · Ø outside: 35 mm · Puch OEM number: 900.4.6202
EUR 12.10










