
43.5 mm piston with a 2 mm L-piston ring with internal circlip (IS) and a 1.5 mm rectangular piston ring with flank circlip (FS) for the «GPO Metrakit» cylinder kit on your Puch Maxi S, N, X30 Sport NS, NL and Supermaxi LG1 and LG2 moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 43.5 mm |
| Manufacturer | GPO |
| Material | Aluminum |
| Ø outside piston (A) | 43.46 mm |
| Compression height (C) | 22.9 mm |
| Curvature (D) | 3.1 mm |
| Total piston height (E) | 49.55 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring, L-ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.55 mm, 2 mm |
| Thick piston ring | 1.9 mm, 1.8 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 87 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO gasket set 43.5 & 45 mm (Metrakit replica) | Puch
Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 2.6 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Graphite / Graphite · Material: Sealing carton · Number of components: 4 pcs · Ø outlet inside: 26.5 mm · Ø cylinder: 43.5 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 X 44
EUR 18.30
GPO piston rings 43.5 mm (Metrakit replica) | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: GPO · Diameter: 43.5 mm · Height: 1.5 mm · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Thick piston ring: 1.7 mm
EUR 15.80
GPO Ø 43.5 mm cylinder kit (Metrakit replica) | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Displacement: 64 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 177.60
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO 44 mm cylinder head Puch Tuning (Maxi S, N | X30 NS, NL, N-2AH) black
Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: varnished · Ø cylinder: 44 mm · Height: 55 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
EUR 52.60
GPO 45 mm piston (Metrakit replica) | Puch
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Ø outside piston (A): 44.93 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 23.25 mm · Curvature (D): 2.85 mm · Total piston height (E): 49.6 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 45 mm · Piston ring mold: L-ring · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.55 mm · Piston ring height: 2 mm · Thick piston ring: 1.8 mm · Thick piston ring: 1.9 mm · Weight piston kit: 98 g
EUR 61.20
GPO gasket set 43.5 & 45 mm (Metrakit replica) | Puch
Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 2.6 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Graphite / Graphite · Material: Sealing carton · Number of components: 4 pcs · Ø outlet inside: 26.5 mm · Ø cylinder: 43.5 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 X 44
EUR 18.30
GPO Ø 43.5 mm cylinder kit (Metrakit replica) | Puch
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Displacement: 64 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 177.60
GPO Ø 45 mm cylinder kit (Metrakit replica) | Puch
Manufacturer: GPO · Camouflaged: No · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Material: Aluminum · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Crankshaft stroke: 43 mm · Displacement: 70 ccm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 45 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm
EUR 196.00





