
Close-off nut (steering head nut) with M26 x 1 mm thread for the fork of your moped, moped and small motorcycle.
The closed steering head nut is suitable for handlebars with fork plate mounting.
Dimensions of the steering nut
Slot width: 29.5 mm
Total height: 14 mm
Ø outside: 36.5 mm
Thread depth: 11 mm
Material: Steel, chrome-plated
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Height | 13.8 mm |
| Drive | External hexagon |
| Manufacturer | GPO |
| Thread type | MF26x1 (fine pitch thread) |
| Area of application | Standard |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Nut type | Cap nut |
| Ø outside | 36.4 mm, 28.9 mm |
| Nominal diameter (thread) | 26 mm |
| Thread depth | 12 mm |
| Width across flats | 30 mm |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Zündapp Belmondo |
| Tomos |
Accessories & related products
66HEROES steerer tube nut M26x1 closed pointed fork plate chrome
Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Manufacturer: 66HEROES · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Pointed nut · Height: 53 mm · Ø outside: 36.5 mm · Nominal diameter (thread): 26 mm · Thread depth: 11 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 30 mm
EUR 25.60
swiing® ingenious control bearing M26x1, 31 mm High End | Puch
Bearing type: Bearing ring · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: black · Material: Steel · Surface: gas nitrided · Ø mounting frame: 21.15 mm · Ø inside: 26.8 mm · Ø outside: 43.3 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread)
EUR 67.30
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Mounting type: Union nut · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
EUR 12.10
Not in stock
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Number of components: 2 pcs · Ø outside: 5 mm · Total length: 6 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm
EUR 2.45
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Drive: Hexagon socket · Screw head: Cylinder head · Width across flats: 5 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Ø External head: 10.5 mm · Shank: No · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8 · Total length: 41.6 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread length: 34.6 mm
EUR 3.55






