
Black painted moped crossbar with welded crossbar for your moped, moped and small motorcycle. The steel handlebar is mounted on the fork plate.
Both balance ends are slightly bent backwards.
Height: 160 mm
Width: 770 mm
Ø tube: 22.2 mm
Length handlebar ends (for handle mounting): 210 mm
Length fork plate mount: 110 mm
Matching attachments such as clamps, grips etc. can be found under accessories.
A quality product manufactured in Portugal.
| Manufacturer | Made in Portugal |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Ø outside | 22.2 mm |
| Color | black |
| Mounting type | Fork plate |
| Fork plate holder length | 110 mm |
| Width | 770 mm |
| Clamping diameter | 22.2 mm |
| Length handlebar ends | 210 mm |
| Crossbar | Yes |
| Ø Strut | 13 mm |
| Strut length | 270 mm |
| Height | 160 mm |
Accessories & related products
swiing® revival steerer tube nut M26x1 closed fork plate Inox
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Height: 14 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 30 mm · Ø outside: 36.6 mm
EUR 23.20
Explore categories from Handlebar & stem
Moped fans also bought
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Drive: Slot · Thread length: 4 mm · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
EUR 2.45
GPO handlebar fork plate 13 cm cross black
Manufacturer: GPO · Color: black · Material: Steel · Surface: varnished · Width: 665 mm · Height: 130 mm · Fork plate holder length: 100 mm · Ø outside: 22 mm · Clamping diameter: 22 mm · Length handlebar ends: 180 mm · Mounting type: Fork plate · Crossbar: Yes · Ø Strut: 12.5 mm · Strut length: 230 mm
EUR 30.50
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Quantity: 4 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
EUR 12.10
Bumm mirror round Inox black
Mirror property: none · Manufacturer: Bumm · Color: black-matt · Test mark: none · Material: Steel · Surface: varnished · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 98 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Clamping diameter: 22 mm · Thread size: M8 · Total length: 350 mm
EUR 36.70






