
CNC-milled side mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame and the mirror rod are made of aluminium, black anodized.
The mirror clamp is galvanized.
All screws are made of stainless steel (Inox).
The mirror can be used either on the left or right side.
The mirror is inserted into the side of the handlebar and fixed in place using the screw. Suitable for all handlebars with an outer diameter of 22 mm.
Mirror surface: 11.5 x 7.5 cm
Mirror rod length: 11 cm
Mirror clamp thread: M8
Clamp diameter: +/- 17 mm
Quality product from the German manufacturer HIGHSIDER.
| Mirror property | none |
| Manufacturer | HIGHSIDER |
| Material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Mirror surface length | 110 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Color | black |
| Wide mirror surface | 77 mm |
| Mirror rod length | 130 mm |
| Clamping diameter | 17 mm |
| Total length | 180 mm |
| Thread size | M6 |
| Test mark | none |
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Mounting type: Union nut · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Reserve level: 70 mm
EUR 12.10
Not in stock
Chrome / black mirror
Color: Chrome · Color: black · Test mark: none · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 180 mm · Clamping diameter: 22 mm · Thread size: M8 · Total length: 315 mm
EUR 12.10
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Color: Chrome · Test mark: none · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Clamping diameter: 22 mm · Thread size: M8 · Total length: 360 mm
EUR 34.20
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Quantity: 4 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
EUR 12.10






