
Unique racing exhaust with offset silencer suitable for various Puch mopeds.
The exhaust is characterized by its very high-quality workmanship and is sometimes referred to as one of the most powerful racing exhausts for Puch racing mopeds with larger displacement.
The special feature of this Homoet model is that the center section is slightly longer, resulting in more power.
Ideal for cylinder kits between 42 and 45 mm. The tuning exhaust can only be fitted to cylinders with a straight outlet.
HOMOET DEMPER exhaust system made by hand in the Netherlands.
| Manufacturer | HOMOET |
| Material | Steel |
| Surface | blank |
| Total length | 935 mm |
| Ø Silencer | 50 mm |
| Ø Internal connection | 24 mm |
| Ø Flame tube outside | 28 mm |
| Ø outside | 88 mm |
| Exhaust type | Cone / double cone |
| Mounting type | Welded lug |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Flame tube attachment | Flange |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
swiing® ingenious gasket outlet 28 mm graphite
Place of use: Exhaust · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Graphite / Graphite · Ø inside: 27.4 mm · Reinforced: No · Ø outlet inside: 28 mm · Hole spacing outlet: 42.5 mm · Thickness: 3 mm · Ø screw holder: 6.6 mm · Area of application: Tuning
EUR 9.10
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Area of application: Standard · Number of components: 1 pcs
EUR 2.95
Polini 43.5 mm cylinder kit reed valve with head | Puch
Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Surface: Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) · Nominal diameter: 43.5 mm · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Inlet window: 26 x 21 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Outlet type: straight · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No
EUR 490.20






