
Complete HPI ignition without light coil.
The small rotor results in better acceleration and throttle response.
For clockwise rotating engines (Puch).
Advantages of the HPI ignition:
- always a constant, strong spark
- no more misfires
- adjust once and never again
- little to no wear
Included in delivery are installation instructions in German.
Brand product of the manufacturer HPI – Horse Power Ignition.
| Manufacturer | HPI |
| Material | Steel, Aluminum |
| Area of application | Tuning |
| Direction of rotation | left, right |
| Ø mounting plate | 90 mm |
| Ø Flywheel outside | 62 mm |
| Ø cable | 7 mm |
| Number of fixing points | 3 pcs |
| Weight | 424 g |
| Mounting type | Screws |
| Puch |
Moped fans also bought
swiing® revival oil filler plug with sealing ring | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 2 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Total length: 14.6 mm · Ø External head: 14 mm · Thread length: 6 mm · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Puch OEM number: 364.1.10.660.1
EUR 4.30
swiing® revival M8x12 oil drain plug & copper ring | Puch E50, Z50
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Copper · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Drive: Slot · Width across flats Screw: 13 mm · Thread length: 12 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 18 mm · Puch OEM number: 901.1053
EUR 4.30
Leonelli 12V voltage regulator (1A quality)
Manufacturer: Leonelli · Material: Aluminum · Material: Plastic · Tension: 12 V · Performance: 100 W · Type of current: Alternating current (AC) · Width: 27 mm · Height: 15 mm · Total length: 50 mm · Mounting type: Screws · Ø mounting hole: 6 mm
EUR 42.80
HOMOET Exhaust P8 Special (longer center section) | Puch
Manufacturer: HOMOET · Material: Steel · Ø Silencer: 50 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Cone / double cone · Mounting type: Welded lug · Flame tube attachment: Flange
EUR 361.50
Not in stock









