
M5 x 15 mm thumbscrew for universal fastening of side guards or other fairing parts on your moped, moped or small motorcycle.
The slotted thumbscrew was also installed ex works on various Motobécane mopeds on the crankcase.
Other connecting elements can be found in the accessories section.
Original MBK / Motobécane spare part number: 41 50 51 88
| Material | Aluminum |
| Thread type | M5x0.8 (standard thread) |
| Number of components | 1 pcs |
| Drive | Slot, Knurled screw |
| Screw head | Lens head |
| Nominal diameter (thread) | 5 mm |
| Ø External head | 15.3 mm |
| Thread length | 5.5 mm |
| Total length | 15.3 mm |
| Color | silver |
| Universal |
| MBK / Motobécane |
Accessories & related products
Cladding screw M5x9 galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Color: silver · Thread type: M5x0.9 (special thread) · Total length: 12.8 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Ø External head: 12 mm · Thread length: 9 mm · Drive: Slot · Screw head: Panhead · Number of components: 1 pcs · Motobécane OEM number: 41 50 51 88
EUR 4.80
Explore categories from Formwork & frame parts
Moped fans also bought


