
Plain steel number plate holder for your moped / moped with the corresponding German license plate.
The simple but stylish number holder is easy to mount and align thanks to the two mounting holes. The license plate can be attached to the two M4 threads.
| Manufacturer | Puch |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M4x0.7 (standard thread) |
| Width | 42.2 mm |
| Height | 50.3 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Hole spacing | 36.4 mm, 28 mm |
| Ø mounting hole | 5.4 mm |
| Total length | 7.6 mm |
| Thread length | 2.5 mm |
| Puch OEM number | 349.1.27.120.1 |
| Puch |
Accessories & related products
Screw M5x12 flat head slotted stainless steel
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: raw · Area of application: Standard · Color: silver · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Total length: 14.8 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Ø External head: 10 mm · Thread length: 12 mm · Drive: Slot · Screw head: Panhead · Number of components: 1 pcs · Strength class: A2-70
EUR 1.35
M4x10 pan-head screw cross stainless steel
Total length: 13.3 mm · Drive: Cross recess · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Screw head: Lens head · Nominal diameter (thread): 4 mm · Ø External head: 8 mm · Thread length: 10 mm · Strength class: A2-70
EUR 1.00
Explore categories from Number holder
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Color: silver · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Mounting type: Nuts & bolts · Ø mounting hole: 5 mm · Height: 5.3 mm · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Width: 105 mm · Total length: 145 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 8 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 13.40
Power cable 1-core yellow 1 mm² (per meter)
Total length: 1000 mm · Cable cross-section: 1 mm² · Ø outside: 1.9 mm · Ø single core: 0.15 mm · Manufacturer: Made in Italy · Ordering unit: Per meter · Material: Copper · Material: Plastic · Surface: raw · Color: yellow · Area of application: Standard · Number of cables: 1 pcs
EUR 1.75
Polini brake shoes "Racing" Ø 90 x 18 spoke wheel front | Piaggio Ciao, Bravo, Boxer
Manufacturer: Polini · Color: blue · Springs included: Yes · Slotted: No · Number of springs: 2 pcs · Width: 18 mm · Ø drum: 90 mm · Area of application: High End · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Alternative version of the Piaggio OEM number: 114408
EUR 34.20






