
Original, chrome-plated luggage rack from old stock, suitable for your Puch Maxi N moped / moped.
Note: The luggage rack comes from a late series, which was probably produced by Piaggio for the manufacturer Puch. At that time, the quality no longer reached the level of earlier production series. The chrome-plated surface shows slight damage in places and flash rust can occur at the connections of the cross struts. In addition, the luggage rack has more play than in the first series.
| Color | Chrome |
| Manufacturer | Puch |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Wheel size | 17 " |
| Width | 160 mm |
| Height | 310 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Ø mounting hole | 10.5 mm |
| Number of fixing points | 6 pcs |
| Hole spacing | 19 mm |
| Total length | 445 mm |
| Puch OEM number | 349.3.29.000.2 |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
GPO Luggage rack chrome | Puch Maxi N
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 6 pcs · Ø mounting hole: 6.8 mm · Ø mounting hole: 8.3 mm · Hole spacing: 19 mm · Wheel size: 17 " · Total length: 450 mm · Width: 160 mm · Height: 308 mm · Puch OEM number: 349.3.29.000.2
EUR 69.80
GPO Luggage carrier black matt | Puch Maxi N
Color: black · Total length: 450 mm · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: varnished · Wheel size: 17 " · Ø mounting hole: 6.7 mm · Ø mounting hole: 8.3 mm · Hole spacing: 20 mm · Width: 160 mm · Height: 310 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 6 pcs
EUR 94.30
Explore categories from Luggage carrier & trailer coupling
Moped fans also bought
GPO fork lock | Puch
Ø Pin: 8 mm · Ø rotating part: 12 mm · Manufacturer: GPO · Wide locking block: 4.1 mm · Locking block length: 15.3 mm · Material: Brass · Material: Spring steel · Material: Steel · Total length: 40.8 mm · Width: 17 mm · Ø outside: 12 mm · Length of turned part: 25.6 mm
EUR 12.90
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain type: 415H · Manufacturer: Wippermann · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.2 mm · Ø Pin: 4.15 mm
EUR 41.60
swiing® revival stand spring Inox | Puch
Spring design: Tension spring · Length spring hook: 19 mm · Length spring hook: 53 mm · Ø wire: 2.5 mm · Ø inside: 9 mm · Ø outside: 14 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: raw · Total length: 122 mm
EUR 7.25
Main stand black NOS | Puch Maxi N, Strada
Manufacturer: Puch · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Stand base - center mount (A): 165 mm · Total width of stand base (B): 255 mm · Wide receptacle (C): 65 mm · Ø Receptacle (D): 17.8 mm · Spring nipple distance - center pivot axis (E): 90 mm · Wide upright foot (F): 20 mm · Wide upright foot (F): 60 mm · Total height: 180 mm
EUR 71.00








