M4 x 12 mm hexagon head machine screw / hexagon head bolt made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece.
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M4x0.7 (standard thread) |
| Drive | External hexagon |
| Screw head | Hexagon |
| Total length | 14.8 mm |
| Nominal diameter (thread) | 4 mm |
| Width across flats | 7 mm |
| Thread length | 12 mm |
| Shank | No |
| Strength class | 8.8 |
Explore categories from Screws & fastener sets
