
M6 x 18 mm external hexagon head machine screw / hexagon head bolt made of stainless steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Total length | 22 mm |
| Drive | External hexagon |
| Material | Chrome steel (colloquially known as stainless steel) |
| Surface | stainless |
| Number of components | 1 pcs |
| Screw head | Hexagon |
| Shank | No |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Width across flats | 10 mm |
| Thread length | 18 mm |
| Strength class | A2-70 |
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
swiing® revival wheel bearing 25/37/6.3 coaster wheel
Bearing type: Ball ring · Stock number: K042 · Inner ring width: 25 mm · Ball bearing closed: No · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Ø ball: 6.34 mm · Groove ring: No · Area of application: Standard · Material: Steel · Ø inside: 25 mm · Ø outside: 36 mm · Width: 6.8 mm
EUR 9.70
EUR 7.95
Union pedals plastic standard
Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: rubberized · Width: 77 mm · Total length: 129 mm · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge · Color: black · Height: 29 mm · Width across flats: 15 mm · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Reflectors: Yes
EUR 15.80
EUR 14.10
swiing® revival ball bearing 14/25/6.3 coaster brake driver
Bearing type: Ball ring · Stock number: K1052 · Inner ring width: 7 mm · Ball bearing closed: No · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing clearance: CN (standard) · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Ø ball: 6.34 mm · Groove ring: No · Material: Steel · Ø inside: 14 mm · Ø outside: 25 mm
EUR 8.45
swiing® revival wheel axle M10.5x1 x 175 coaster brake Inox
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø shaft: 10.5 mm · Shank length: 95.6 mm · Total length: 175 mm · Thread length: 34 mm · Thread length: 45 mm · Thread type: MF10.5x1 (fine pitch thread)
EUR 36.70




