
M6 x 20 mm external hexagon head machine screw / hexagon head bolt made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
| Drive | External hexagon |
| Total length | 24 mm |
| Screw head | Hexagon |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Width across flats | 10 mm |
| Shank | No |
| Number of components | 1 pcs |
| Strength class | 8.8 |
| Thread length | 20 mm |
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 12 mm · Material: Steel · Nominal diameter (thread): 6 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.20
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.95
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Pears · Cable length: 2200 mm · Number of components: 1 pcs
EUR 2.95
Washer M6 standard (6.4/12/1.6) galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread size: M6 · Ø inside: 6.4 mm · Nominal diameter inside: 6 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Ø outside: 12 mm · Thickness: 1.6 mm · Hardness [HV]: 140 HV · Pony OEM number: A4515 · Sachs OEM no.: 0944 142 002
EUR 0.50
M6x22 hexagon head screw, galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Width across flats: 10 mm · Total length: 26 mm · Thread length: 22 mm · Strength class: 8.8 · Color: silver · Number of components: 1 pcs
EUR 1.35
M6x10 hexagon head screw, galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Width across flats: 10 mm · Shank: No · Total length: 14 mm · Thread length: 10 mm · Strength class: 8.8
EUR 1.25






