
Zinc-plated M8x1 x 25 mm hexagon head screw (hexagon bolt) with fine thread for universal use, including on your moped, moped or small motorcycle.
Price per piece.
You can find more M8 fasteners in the accessories section.
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Color | silver |
| Number of components | 1 pcs |
| Thread type | MF8x1 (fine pitch thread) |
| Drive | External hexagon |
| Screw head | Hexagon |
| Thread length | 25 mm |
| Total length | 30.5 mm |
| Width across flats | 13 mm |
| Strength class | 10.9 |
Accessories & related products
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
swiing® revival seal Float SRE, SRC, SRF, SRA
Thickness: 1.5 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Sealing paper · Component group Carburetor: Sealing, revising · Carburetor type: SRA (1/11/31) Velux · Carburetor type: SRA (1/11/35) Velux · Carburetor type: SRC · Carburetor type: SRE · Carburetor type: SRF · Ø inside: 41 mm · Ø outside: 45 mm · Pony OEM number: A4519 · Sachs OEM no.: 0950 128 000
EUR 3.45
Screw M4x12 pan-head galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 12 mm · Drive: Cross recess · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Shank: No · Strength class: 8.8 · Alternative version of the Pony OEM number: A1406 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0240 106 101
EUR 2.35
66HEROES pointed nut "Spike" M8 Inox black
Surface: blackened · Surface: stainless · Manufacturer: 66HEROES · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Pointed nut · Drive: External hexagon · Height: 37 mm · Thread depth: 15 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Width across flats: 14 mm
EUR 10.90



