
43.0 mm piston kit with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for the new version of the 43 mm Malossi cylinder suitable for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Malossi |
| Ø outside piston (A) | 42.96 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 43 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Thick piston ring | 1.75 mm |
| Weight piston kit | 87 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Manufacturer: GPO · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Malossi 43 mm cylinder kit incl. head 12 mm KoBo new version | Piaggio Ciao, Bravo, Boxer
Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Camouflaged: No · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 43 mm · Displacement: 63 ccm · Nominal diameter: 43 mm · Area of application: Tuning · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Decompressor: Yes
EUR 245.00
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø nipple: 6 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Cable length: 2000 mm · Area of application: Standard · Nipple length: 5.5 mm
EUR 4.20
Nut M12x1 x 10 SW19 Wheel nut galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Hexagon nut · Area of application: Standard · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 12 mm · Width across flats: 19 mm · Height: 10 mm · Thread depth: 10 mm · Strength class: 8 · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread)
EUR 2.45
Magura cable clamp Ø 7 x 9 mm
Manufacturer: Magura · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Ø Cable bushing: 2.5 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Screw head: Countersunk head · Screw head: Hexagon · Width across flats: 6 mm · Number of components: 1 pcs · Ø outside: 7 mm · Total length: 9 mm · Total length: 14.5 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 6 mm
EUR 3.05
GPO chain tensioner | Piaggio Ciao
Width: 45 mm · Total length: 64 mm · Manufacturer: GPO · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Material: Plastic · Material: Steel · Color: black · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Number of teeth: 8 pcs · Ø outside sprocket: 33 mm · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 11.50






