
46.50 mm replacement piston / piston kit with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for the 46.5 mm Malossi cylinder suitable for Piaggio mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Malossi |
| Ø outside piston (A) | 46.4 mm |
| Compression height (C) | 25.9 mm |
| Curvature (D) | 2.4 mm |
| Total piston height (E) | 52.8 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 46.5 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Weight piston kit | 101 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Manufacturer: GPO · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Malossi 46.5 mm cylinder kit without head 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 46.5 mm · Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Camouflaged: No · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 73 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 50 mm · Ø Outlet outside: 22.4 mm · Ø outlet inside: 18.1 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 55 x 34 · Decompressor: Yes
EUR 177.60
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO Leaf gauge set 0.05 - 1.00 13 pcs.
Measuring range: 0.05 - 1 mm · Manufacturer: GPO · Material: Metal · Surface: blank / oiled · Area of application: Measuring tool · Thickness: 0.05 mm · Thickness: 0.15 mm · Thickness: 0.2 mm · Thickness: 0.25 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.5 mm · Thickness: 0.6 mm · Thickness: 0.7 mm · Thickness: 0.8 mm · Thickness: 0.9 mm · Thickness: 1 mm · Number of components: 13 pcs · Width: 13 mm · Total length: 105 mm
EUR 14.60
Fortune / Merrick 2.00-2.25 x 16" / 17" inner tube
Valve type: TR4 Auto valve · Manufacturer: Fortune · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Wheel size: 16 - 17 " · Wheel size: 17 " · Old designation: 20 x 2 " · Old designation: 20 x 2.25 " · Old designation: 20 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 "
EUR 12.90
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Color: Chrome · Test mark: none · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Total length: 360 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread size: M8
EUR 34.20
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92
EUR 25.60
Carburetor 17 mm Bing SSB 1/17/69 reproduction
Nominal diameter: 17 mm · Width: 86 mm · Height: 99 mm · Total length: 116 mm · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Standard · Area of application: Tuning · Carburetor type: SSB · Nozzle thread: MF7x0.75 (fine pitch thread) · Ø fuel hose connection: 6.2 mm · Nozzle size: 76 · Hole spacing inlet: 31 mm · Mixed oil connection: No · Mounting type: Stud bolts & nuts · Vacuum connection: Yes · Choke control: without choke · Camouflaged: No · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
EUR 97.90
EFFE Condenser with cable | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: EFFE · Capacity: 0.26 µF · Area of application: Original · Area of application: Standard · Mounting type: Tab for screwing · Connection type: Cable for screwing · Ø mounting hole: 4.4 mm · Height: 26 mm · Ø outside: 18 mm · Total height: 31 mm · Piaggio OEM number: 102939
EUR 14.60










