
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings for original Puch Maxi, X30 Sport.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.99 mm |
| Compression height (C) | 22.7 mm |
| Curvature (D) | 3.3 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring height | 2 mm |
| Tolerance group | 5 |
| Weight piston kit | 80 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
GPO gasket set cylinder original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Area of application: Standard · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Thickness: 0.3 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.8 mm · Decompressor: Yes · Number of components: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Hole spacing outlet: 42 mm
EUR 9.10
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO gasket set | Puch E50
Manufacturer: GPO · Area of application: Standard · Material: Aluminum · Material: Fiber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø outlet inside: 19.9 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Decompressor: Yes · Number of components: 7 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing outlet: 42 mm
EUR 12.10
BOSCH breaker with cable | Bosch / Ducati
Manufacturer: BOSCH · Area of application: Original · Area of application: Standard · Material: Steel · Cable available: Yes · Cable length: 100 mm · Ø axle: 4 mm · Ø mounting hole: 4.5 mm · Ø Internal flywheel: 90 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Alternative version of the Pony OEM number: A4606 · Alternative version of the Pony OEM number: A4606A · Pony OEM number: A4607 · Sachs OEM no.: 0283 116 102 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0983 106 000 · Alternative version of the Sachs OEM number: 2783 039 001 · BOSCH OEM number: 1 217 013 025 · BERU OEM number: 0 340 100 710
EUR 24.40
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.9 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Total length: 106 mm · Width across flats: 10 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 9.10







