
38.30 mm oversize piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for use in Meteor cast iron cylinders to fit your Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor Racing |
| Surface | molybdenum-coated |
| Ø outside piston (A) | 38.25 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 82 g |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm
EUR 24.40
Meteor piston rings 38 x 2 mm (FS) (pair) | Sachs 50/2, 503
Manufacturer: Meteor · Diameter: 38 mm · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Thick piston ring: 1.6 mm · Height: 2 mm · Pony OEM number: A1091 · Sachs OEM no.: 0215 009 000
EUR 13.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Total length: 145 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs · Width: 105 mm · Thread length: 8 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Height: 5.3 mm
EUR 13.40
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Material: Steel · Manufacturer: Wippermann · Surface: blank / oiled · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Rolling circumference: 1448 mm · Number of chain links: 114 pcs · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.2 mm · Ø Pin: 4.15 mm · Color: gray
EUR 41.60
swiing® revival seal Float SRE, SRC, SRF, SRA
Manufacturer: swiing® revival parts · Component group Carburetor: Sealing, revising · Material: Sealing paper · Carburetor type: SRA (1/11/31) Velux · Carburetor type: SRA (1/11/35) Velux · Carburetor type: SRC · Carburetor type: SRE · Carburetor type: SRF · Ø outside: 45 mm · Ø inside: 41 mm · Thickness: 1.5 mm · Pony OEM number: A4519 · Sachs OEM no.: 0950 128 000
EUR 3.45
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Manufacturer: Motorex · Viscosity (SAE): 80W · Oil type: GL4 · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
EUR 13.40
EUR 29.78/l
Meteor piston 39.5 mm oversize | Sachs 50/2 & 503
Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 39.45 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 3 mm · Total piston height (E): 53 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 90 g
EUR 61.20









