
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for use in Meteor cast iron cylinders suitable for your Sachs 502, 50/2, 503 2AL, AAL, 2BL, ABL CH moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor Racing |
| Surface | molybdenum-coated |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Thick piston ring | 1.6 mm |
| Ø outside piston (A) | 37.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 3 mm |
| Total piston height (E) | 53 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Weight piston kit | 79 g |
| Sachs | 50 (Fahrtwind, 1.25 / 1.5 hp, DE) 502 (Saxonette) - AL , AML 50/2 - L CH (0.8 PS) , ML CH (0.8 PS) , MB (2.6 PS) , MLB (2.6 PS) 503 - AAL , ABL , 2AL / 2BL |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
EUR 12.10
Not in stock
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
EUR 13.40
EUR 29.78/l
swiing® revival needle roller bearing 12/15/14.2 original
Bearing type: Needle sleeve · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 155 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 10.90
swiing® revival gasket set 38 mm cylinder | Sachs 503
Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 3 pcs · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 38 mm · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 mm / 37 x 37 mm · Decompressor: No
EUR 13.40
swiing® revival gasket cylinder head 38 mm cylinder | Sachs 503, 502, 50/2, 50/3, 50/4
Nominal diameter: 38 mm · Thickness: 0.2 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Place of use: Cylinder head · Ø cylinder: 38 mm · Hole pattern [mm]: 37 x 37 · Area of application: Standard
EUR 6.00








