
Replacement piston with a 2 mm L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and a 1.5 mm rectangular piston ring with flank circlip (FS), suitable for reproduction 43.5 mm Metrakit cylinders on various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Metracite |
| Ø outside piston (A) | 43.45 mm |
| Compression height (C) | 22.9 mm |
| Curvature (D) | 3.1 mm |
| Total piston height (E) | 49.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Nominal diameter | 43.5 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 85 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Metrakit 43.5 mm cylinder kit (65 cc - camouflaged) | Puch
Surface: sandblasted · Manufacturer: Barikite · Manufacturer: Metracite · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Nominal diameter: 43.5 mm · Camouflaged: Yes · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Outlet type: straight · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Area of application: Tuning
EUR 165.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.95
GPO 44 mm cylinder head | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Surface: sandblasted · Manufacturer: GPO · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Ø cylinder: 44 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Tuning
EUR 52.60
swiing® ingenious 15 mm carburetor camouflaged | Puch
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SRE · Nominal diameter: 15 mm · Camouflaged: Yes · Ø Inside entrance: 15 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Total length: 66 mm · Ø Output inside: 15 mm · Width: 50 mm · Ø Air filter connection: 20 mm · Height: 95 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.17 · Nozzle size: 62 · Area of application: Tuning · Clamping screw torque (max.): 4 N/m · Puch OEM number: 349.1.15.100.0 · Puch OEM number: 349.2.15.800.0 · Puch OEM number: 349.4.15.500.0 · Puch OEM number: 349.4.15.000.0 · Puch OEM number: 349.4.15.300.0 · Puch OEM number: 349.6.15.400.0 · Puch OEM number: 349.7.15.700.0 · Puch OEM number: 349.8.15.400.0 · Puch OEM number: 349.9.15.300.0
EUR 97.90
Metrakit 43.5 mm cylinder kit (65 cc - camouflaged) | Puch
Surface: sandblasted · Manufacturer: Barikite · Manufacturer: Metracite · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Nominal diameter: 43.5 mm · Camouflaged: Yes · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Outlet type: straight · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Area of application: Tuning
EUR 165.40






