
Set of brake pads from the quality brand NewFren to match the disc brake system in the accessories.
Standard version with long service life and low wear.
Quality product from the Italian manufacturer NewFren.
| Thickness | 6 mm |
| Manufacturer | NewFren |
| Quantity | 2 pcs |
| Area of application | Standard |
| Width | 36 mm |
| Height | 45 mm |
| Ø mounting hole | 5.3 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Hole spacing | 25 mm |
Accessories & related products
Brake caliper, brake hose & brake lever for EBR forks
Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing: 32 mm · Hole spacing: 60 mm · Material: Cast aluminum · Surface: varnished · Color: gray · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Brake lever length (lever length): 162 mm · Cable length: 900 mm · Ø Handlebars: 22 mm
EUR 202.10
Explore categories from Disc brake
Moped fans also bought
Starter cable Ø 1.5 mm x 160 cm | Puch Maxi
Ø nipple: 8 mm · Nipple length: 12 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Cable length: 1600 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.95
GPO 17" spoke set incl. nipple (2.9 x 188 mm) Inox
Nipple length: 14 mm · Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: raw · Quantity: 36 pcs · Color: silver · Length from hook: 188 mm · Nominal diameter (thread): 3.15 mm · Ø spoke: 2.9 mm · Thread length: 11 mm · Ø spoke head: 5.35 mm · Ø nipple head: 7.9 mm · Ø Nipple neck: 5 mm · Hook length: 9 mm · Hook angle: 95 °
EUR 67.30



