
Zinc-plated M7 nut for various applications.
Used, for example, for the stud bolts on the engine of Puch X30 Velux engines, as well as on the exhaust of various Puch mopeds.
Price per piece.
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Nut type | Hexagon nut |
| Thread type | M7x1 (standard thread) |
| Drive | External hexagon |
| Height | 5.3 mm |
| Width across flats | 11 mm |
| Nominal diameter (thread) | 7 mm |
| Strength class | 8 |
| Area of application | Standard |
Explore categories from Screws & fastener sets
Moped fans also bought
Stop nut M7 galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Nut type: Self-securing nut · Drive: External hexagon · Height: 7.3 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Width across flats: 11 mm · Thread depth: 4.8 mm · Strength class: 8 · Area of application: Standard
EUR 1.10
Exhaust 22 mm original 2-piece | Puch Maxi S, N
Manufacturer: Puch · Mounting type: Flange · Number of fixing points: 6 pcs · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Ø Flame tube outside: 22 mm · Exhaust type: Dragpipe / sharp end · Flame tube attachment: Stud bolts & nuts
EUR 189.90

