
Piston kit with an L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and a rectangular piston ring with flank circlip (FS) to fit the 38.4 mm cylinder kit from Olympia for all Piaggio models.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Olympia |
| Nominal diameter | 38.4 mm |
| Ø outside piston (A) | 38.34 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 26.4 mm |
| Curvature (D) | 3.6 mm |
| Total piston height (E) | 51.9 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/16.2 "Racing" silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Width: 16.2 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 16.2 · Tomos OEM number: 035548
EUR 17.00
Olympia 38.4 mm cylinder kit 12 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Olympia · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Nominal diameter: 38.4 mm · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø cylinder neck: 46 mm · Ø Outlet outside: 22.4 mm · Ø outlet inside: 17.6 mm · Outlet type: clamped · Number of fixing points: 3 pcs
EUR 165.40
Meteor piston pin Ø 12 mm (length: 31 - 40 mm)
Manufacturer: Meteor · Material: Steel · Surface: Hardened · Ø piston pin (B): 12 mm · Total length: 31 mm · Total length: 31.5 mm · Total length: 33 mm · Total length: 35.5 mm · Total length: 37 mm · Total length: 38 mm · Total length: 40 mm · Pony OEM number: A1112 · Sachs OEM no.: 0216 003 105
EUR 8.45
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain type: 415H · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Manufacturer: Wippermann · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Number of chain links: 114 pcs · Color: gray · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.2 mm · Ø Pin: 4.15 mm
EUR 41.60
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Mounting type: Union nut
EUR 12.10
Not in stock
Inner cable Ø 1.2 mm x 200 cm with barrel nipple Ø 6 mm
Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 5.5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Brass · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.2 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Cable length: 2000 mm
EUR 4.20
Not in stock
swiing® revival rear fender Inox | Piaggio Ciao
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: polished · Wheel size: 16 " · Wheel size: 17 " · Color: Chrome · Folding the ends: open folded · Shape of the mudguard: partly round · Total length over ends: 510 mm · Scope: 620 mm · Wide mudguard profile: 76 mm · Height of mudguard profile: 35 mm · Total height from support surface to top edge: 159 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Piaggio OEM number: 576135
EUR 42.80
GPO fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) bottom outgoing | Piaggio Ciao
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Aluminum · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Mounting type: Union nut · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Reserve level: 70 mm · Piaggio OEM number: 189525 · Piaggio OEM number: 257073 · Alternative version of the Piaggio OEM number: 103089
EUR 12.10
Not in stock









