
38.40 mm oversize piston with an L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and a rectangular piston ring with flank circlip (FS) for all Piaggio mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Olympia |
| Ø outside piston (A) | 38.34 mm |
| Compression height (C) | 26.4 mm |
| Curvature (D) | 3.6 mm |
| Total piston height (E) | 51.9 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Nominal diameter | 38.4 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Weight piston kit | 76 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Olympia 38.4 mm cylinder kit 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 38.4 mm · Manufacturer: Olympia · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Area of application: Tuning · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 46 mm · Ø Outlet outside: 22.4 mm · Ø outlet inside: 17.6 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Outlet type: clamped
EUR 162.90
Explore categories from Piston




