
41.0 mm replacement piston with a 2 mm L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and a 1.5 mm rectangular piston ring with flank circlip (FS) for the blown 41 mm cylinder on your Puch X30 Velux moped / moped and M50, MS50, VS50, DS50, VZ50 small motorcycle.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 41 mm |
| Ø outside piston (A) | 40.94 mm |
| Compression height (C) | 23.25 mm |
| Curvature (D) | 3.65 mm |
| Total piston height (E) | 49.35 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Weight piston kit | 85 g |
| Puch | ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
GPO 41 mm cylinder kit fan-cooled 10 mm KoBo | Puch X30 Velux, NG-2AH
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: GPO · Manufacturer: Meteor Racing · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 60 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 134.70
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO gasket set 40 - 41 mm cylinder fan-cooled | Puch X30 NG-2AH, Velux
Manufacturer: GPO · Ø cylinder: 40 mm · Ø cylinder: 41 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes · Area of application: Tuning
EUR 10.90
swiing® revival stud bolt cylinder base M6x26 (10.9 strength) | Sachs
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.8 mm · Total length: 26 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 9 mm · Thread length: 13 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.20
EUR 1.95
GPO cylinder gasket set BAD ASS Lucifer / GPO Sombrero 41 mm | Puch X30 Velux, M50, MS
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Sealing paper · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 41 mm · Ø outlet inside: 27 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 0.45 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing outlet: 32 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes
EUR 24.40
GPO Ø 41 mm "Sombrero" cylinder kit | Puch X30 Velux, NG-2AH
Nominal diameter: 41 mm · Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Displacement: 57 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 44.7 mm · Ø outlet inside: 25 mm · Ø Inlet inside: 19 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 32 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 245.00






