
M5 x 16 mm flat head screw / pan head with slotted drive made of stainless steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
.| Material | Chrome steel (colloquially known as stainless steel) |
| Surface | stainless |
| Thread type | M5x0.8 (standard thread) |
| Nominal diameter (thread) | 5 mm |
| Drive | Slot |
| Thread length | 16 mm |
| Screw head | Cylinder head |
| Total length | 18.9 mm |
| Ø External head | 9.8 mm |
| Shank | No |
| Number of components | 1 pcs |
| Strength class | A2-70 |
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
Return spring brake plate | Puch Maxi
Spring design: Nose feather · Spring design: Torsion spring · Ø wire: 2.4 mm · Ø inside: 25.5 mm · Ø outside: 30 mm · Leg length: 45 mm · Length spring hook: 50 mm · Material: Spring steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Original · Area of application: Standard · Total length: 125 mm
EUR 6.00
GPO clutch 3-jaw aluminum | Puch E50
Thickness: 20.9 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Steel · Material addition: Composite materials · Ø inside: 12 mm · Ø inside: 14.6 mm · Recording type: Cone mounting · Number of jaws: 3 pcs · Number of springs: 3 pcs · Ø outside: 93 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
EUR 61.20
Fortune / Merrick 2.50 - 2.75 x 17" inner tube
Valve type: TR4 Auto valve · Manufacturer: Fortune · Tire width: 2.5 - 2.75 " · Tire width: 2.75 " · Tire width [mm]: 63.5 - 69.85 · Width: 2 1/2 " · Width: 2 3/4 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2.5 " · Old designation: 21 x 2.75 " · Wheel size: 17 "
EUR 14.60


