
High-quality front light in original equipment quality from the manufacturer Siem made of gray plastic for Piaggio Ciao PX and C24 mopeds / mopeds.
With a suitable lamp holder, you can also mount this light on older Ciao models.
All common speedometers with 48 mm diameter as well as conventional and LED bulbs can be installed in the front light.
The headlight has two switch positions for the parking light and the low beam.
Depth: 147 mm
Height: 90 mm
Width: 125 mm
Width of lamp holder: 125 mm
Ø speedometer cut-out: 48 mm
Lamp socket: P26s / softfitten bulb (bulb not included)
Matching bulbs, lamp holders, lamp grilles and also headlights for older Ciao models can be found in the accessories section.
Original Piaggio spare part number: 584240
Branded product from the Italian manufacturer Siem.
| Width | 125 mm |
| Manufacturer | Siem |
| Material | Plastic |
| Color | gray |
| Housing material | Plastic |
| Bulb holder | P26s, Soffit pear |
| Depth | 147 mm |
| Height | 90 mm |
| Speedometer recording | 48 mm |
| Switch included | Yes |
| Battery operated | No |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Area of application | Original |
| Piaggio OEM number | 584240, 188143, 242852 |
| Piaggio | Ciao - PX , C24 |
Accessories & related products
Headlight bracket original | Piaggio Ciao, Bravo
Material: Steel · Color: silver · Total length: 70 mm · Width: 100 mm · Height: 32.5 mm · Manufacturer: Piaggio · Number of fixing points: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Thread size: M6 · Ø External connection: 7.5 mm · Wide intake: 101 mm · Mounting type: Screws
EUR 40.30
Not in stock
swiing® revival lamp holder without brackets Inox | Piaggio Ciao PX / C24
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Manufacturer: swiing® revival parts · Number of fixing points: 3 pcs · Thread size: M6 · Wide intake: 101 mm · Mounting type: Screws · Piaggio OEM number: 247947
EUR 30.50
Explore categories from Headlights & indicators
Moped fans also bought
swiing® revival screw footboard / headlight Inox | Piaggio Ciao P, SC, PX
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Total length: 17 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Ø External head: 13.8 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Piaggio OEM number: 102986 · Piaggio OEM number: 259349
EUR 6.00
Cable set black | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Color: black · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Outer shell length: 1200 mm · Outer shell length: 1250 mm · Outer shell length: 1300 mm · Total length: 1350 mm · Total length: 1600 mm · Outer shell length: 2000 mm · Total length: 2180 mm · Nipple shape: Ball · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Pears
EUR 24.40
Polini oil measuring container 250 ml (with 7 mixing ratios)
Manufacturer: Polini · Material: Plastic · Color: blue · Surface: raw · Color: transparent · Diameter: 50 mm · Height: 170 mm · Capacity: 250 ml · Mass display: 1:100 (1%) · Mass display: 1:50 (2%) · Mass display: 1:33 (3%) · Mass display: 1:25 (4%) · Mass display: 1:20 (5%) · Mass display: 1:16 (6%) · Mass display: 1:14 (7%) · Area of application: Workshop accessories
EUR 7.25







