
Very nice racing exhaust for all Puch mopeds.
The ingenious look paired with the brute power delivery in the upper speed range make this racing silencer one of the best on the market.
The matt surface has been coated with heat-resistant clear lacquer.
Optimal for larger tuning kits.
With carbon silencer.
Quality product from the Italian manufacturer Simonini.
| Surface | varnished |
| Total length | 875 mm |
| Manufacturer | Simonini |
| Mounting type | Welded lug |
| Material | Steel |
| Ø outside | 90 mm |
| Ø Silencer | 60 mm |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Ø Internal connection | 24 mm |
| Ø Flame tube outside | 30 mm |
| Exhaust type | Cone / double cone |
| Flame tube attachment | Flange |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
swiing® ingenious gasket outlet 28 mm graphite
Place of use: Exhaust · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Graphite / Graphite · Area of application: Tuning · Reinforced: No · Ø inside: 27.4 mm · Ø outlet inside: 28 mm · Thickness: 3 mm · Ø screw holder: 6.6 mm · Hole spacing outlet: 42.5 mm
EUR 9.10
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
EUR 12.10
Not in stock
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
EUR 40.30
Simonini exhaust aluminum | Puch
Ø outside: 95 mm · Manufacturer: Simonini · Material: Steel · Surface: varnished · Total length: 830 mm · Ø Silencer: 60 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Mounting type: Welded lug · Number of fixing points: 1 pcs · Ø Flame tube outside: 29 mm · Exhaust type: Cone / double cone · Flame tube attachment: Flange
EUR 226.60
MLM 25 mm intake manifold Gilardoni italkit black | Puch
Manufacturer: MLM · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø inside: 25 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 28.5 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 35 · Area of application: Tuning
EUR 97.90
21 mm PWK carburetor Racing black
Nominal diameter: 21 mm · Width: 65 mm · Material: Aluminum · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Color: black · Surface: varnished · Carburetor type: PWK · Carburetor type: RT-PWK · Total length: 83 mm · Height: 150 mm · Ø without reducing sleeve: 21 mm · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø fuel hose connection: 5 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 110 · Size of secondary nozzle: 45
EUR 147.00









