
SIP Performance by VAPE «Road Classic» ignition system in 12 V DC version suitable for your Vespa P, PX, Cosa, GTR, TS, Sprint V., Rally and Super Scooter.
| Manufacturer | SIP |
| Material | Cast aluminum |
| Tension | 12 V |
| Performance | 110 W |
| Ø mounting plate | 115.5 mm |
| Ø Internal flywheel | 87.6 mm |
| Ø Flywheel outside | 103.7 mm |
| Number of fixing points | 3 pcs |
| Area of application | Road use |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - PX80 E Lusso · V8X1T · 1983 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX100E · VIX1T · Indien , P125X · VNX1T · 1977 - 1982 (PX alt) Aussenverschluss , P125X · VNX2T · 1981 - 1984 (PX alt) Innenverschluss , PX125 E · VNX2T · 1982 - 1993 / Lusso / Arcobaleno , PX125 · VNX2T · 1993 - 1996 Classic , PX125 · VNX2T · 1997 - 1999 (Disc) , PX125 · ZAPM471 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , P150X · VLX1T · 1978 - 1993 , P150S · VBX1T · 1978 - 1990 , PX150 · ZAPM742 · 2001 MY Katalysator (Millenium) , P200E · VSX1T · 1977 - 1984 (Zündschloss Lenkkopf) , PX200 · VSX1T · 1984 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX200 · VSX1T · 1993 - 1996 Classic , Cosa 125 · VNR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 , PX200 · VSX1T · 1997 - 1999 (Disc) , Cosa 150 · VLR1T · I 1988 - 1991 II 1992 - 1995 , Cosa 200 · VSR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 , P80X · V8X1T · alt (Zündschloss Lenkkopf) |
Accessories & related products
SIP Ignition Vape Road Classic AC | Vespa P, PX, Cosa, GTR, TS, Sprint V., Rally, Super
Manufacturer: SIP · Material: Cast aluminum · Tension: 12 V · Performance: 110 W · Ø mounting plate: 115.5 mm · Ø Internal flywheel: 87.6 mm · Ø Flywheel outside: 103.7 mm · Number of fixing points: 3 pcs
EUR 404.40
Nut M12x1.25 flywheel | Vespa Largeframe, Smallframe
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Hexagon nut · Thread type: MF12x1.25 (fine pitch thread) · Height: 9.75 mm · Nominal diameter (thread): 12 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 19 mm · Piaggio OEM number: 021112
EUR 3.05










