
Needle bush for universal use on your moped, moped or small motorcycle.
The needle bush is open on the back.
You can find more needle bearing bushes and needle roller bearings in the accessories section.
Quality product from the world's leading ball bearing manufacturer SKF.
| Bearing type | Needle sleeve |
| Stock number | HK2012 |
| Manufacturer | SKF |
| Bearing cage | Sheet steel cage |
| Width | 12 mm |
| Ø inside | 20 mm |
| Ø outside | 26 mm |
| Dimension needle bearing | 20/26 x 12 |
Accessories & related products
Explore categories from Warehouse
Moped fans also bought
INA needle roller bearing set MG3 & MG4 Mono gearbox (1A quality) | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: INA · Bearing type: Needle box · Bearing type: Needle sleeve · Bearing cage: Sheet steel cage · Stock number: BK0912 · Stock number: BK1512 · Stock number: HK1712 · Stock number: HK2012
EUR 90.60
INA needle bearing set Vario gearbox (1A quality) | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: INA · Manufacturer: SKF · Bearing type: Needle box · Bearing type: Needle sleeve · Bearing cage: Sheet steel cage · Stock number: BK0912 · Stock number: BK1512 · Stock number: HK1312 · Stock number: HK2012 · Piaggio OEM number: 103613 · Piaggio OEM number: 103614 · Piaggio OEM number: 103689 · Piaggio OEM number: 131509
EUR 90.60


