
38.0 mm replacement piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with internal fuse (IS) suitable for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Airsal |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Thick piston ring | 1.6 mm |
| Ø outside piston (A) | 37.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.3 mm |
| Curvature (D) | 3.8 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal 38 mm cylinder kit 50 cc camouflaged | Puch Maxi, X30
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 20 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Inlet window: 23.5 / 20 x 14.5 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: Yes
EUR 122.40
Airsal 38 mm cylinder kit (large ribs) | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Inlet window: 24 / 20 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 122.40
Airsal 38 mm cylinder kit (large ribs) fast version | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 20 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Inlet window: 23.5 / 21.5 x 15 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: Yes · Camouflaged: No
EUR 122.40
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO gasket set | Puch E50
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Aluminum · Material: Fiber · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø outlet inside: 19.9 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: Yes · Area of application: Standard
EUR 12.10
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.9 mm · Drive: External hexagon · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 10 mm · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 9.10







