
High-performance cylinder for Puch without having to ream the casing. With 45mm bore and slotted inlet.
Carburetor at least 15mm and a racing exhaust should be fitted to exploit the full power.
The cooling fins are as original, therefore camouflaged.
Note: Please note the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
(Scope of delivery as per photo).
Quality product from the Italian manufacturer Athena.
| Manufacturer | Athena |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | Yes |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 48 mm |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Area of application | Tuning |
| Inlet window | 22.3 x 14 |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Ø outlet inside | 23.5 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Outlet type | straight |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Decompressor | No |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena piston 45 mm #A | Puch
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 45 mm · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.4 mm · Curvature (D): 3.15 mm · Total piston height (E): 52.67 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
EUR 61.20
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Bearing cage: Silver cage · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.60
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.95
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Surface: sandblasted · Width: 125 mm · Total length: 135 mm · Height: 55 mm · Ø cylinder: 45 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Area of application: Tuning · Decompressor: No · Hole pattern [mm]: 44 x 44
EUR 40.30
swiing® revival screw set engine galvanized | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Surface: galvanized (blue) · Material: Steel · Drive: Cross recess · Drive: Hexagon socket · Screw head: Countersunk head · Screw head: Cylinder head · Screw head: Lens head · Puch OEM number: 900.1216 · Puch OEM number: 901.1308
EUR 12.10
swiing® ingenious 17 mm SRF carburetor camouflaged | Puch Maxi, Supermaxi, X30 NS / NL
Nominal diameter: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Component group Carburetor: Carburetor complete · Choke control: Hand choke · Carburetor type: SRE · Ø fuel hose connection: 5 mm · Height: 89 mm · Height: 109 mm · Total length: 65 mm · Ø Inside entrance: 17 mm · Ø Output inside: 17.1 mm · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Width: 47 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Area of application: Tuning · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.2 · Nozzle size: 74 · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
EUR 147.00
GPO 45 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Ø screw holder: 7.4 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Candle thread: short · Decompressor: No · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Area of application: Tuning
EUR 61.20
swiing® ingenious intake manifold 17 mm SRF camouflaged | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Ø inside: 17 mm · Ø External connection: 23 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 53.5 mm · Height flange center hole: 42 mm · Total length: 38 mm · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 55.00











