
High-quality replica of the Bing 85/12/101 carburetor suitable for your moped / moped with Sachs 504, 505, 508 and 535 engine.
This carburetor was used on models such as Hercules Prima M, 2, 3, 4, 5, Optima as well as KTM and Sparta, among others.
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Material | Aluminum |
| Nominal diameter | 12 mm |
| Carburetor type | 85 |
| Total length | 48 mm |
| Width | 50 mm |
| Area of application | Standard |
| Ø Internal connection | 20 mm |
| Ø Inside entrance | 12 mm |
| Ø Output inside | 12 mm |
| Height | 100 mm |
| Air filter connection thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Mixed oil connection | No |
| Vacuum connection | No |
| Choke control | without choke |
| Nozzle thread | M4x0.7 (standard thread) |
| Nozzle size | 52 |
| Camouflaged | No |
| Sachs | 504 (without pedal shaft) 505 (with pedal shaft) - 1A (AT) , 2A (HG) 508 - 1 A 535 |
| Hercules | Great - 2 , 3 , 4 , 5 , Optima |
| KTM | |
| Batavus |
Accessories & related products
Bing 85/13/101 carburetor (replica) | Sachs 504, 535
Nominal diameter: 13 mm · Width: 50 mm · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Total length: 48 mm · Carburetor type: 85 · Ø Inside entrance: 13 mm · Ø Internal connection: 20 mm · Ø Output inside: 13 mm · Air filter connection thread: M5x0.8 (standard thread) · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Choke control: without choke · Nozzle thread: M4x0.7 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 52
EUR 104.10
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.95
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
EUR 13.40
EUR 29.78/l
BING O-ring Bing SRE & 85, Ø 20 mm
Color: black · Cord thickness: 1.4 mm · Manufacturer: BING · Number of components: 1 pcs · Material: Rubber · Surface: raw · Place of use: Carburetor · Ø inside: 17.2 mm · Ø outside: 20 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4281 · Sachs OEM no.: 0250 160 101
EUR 3.55
Rubber grommet round 2 cables | Sachs 502, 503, 504, 505, 535, 508 (A1923)
Color: black · Material: Rubber · Ø Cable bushing: 2.2 mm · Ø Bundle: 10.5 mm · Ø mounting hole: 8.5 mm · Total length: 7 mm · Waistband height: 2 mm · Ø outside: 12.8 mm · Pony OEM number: A1923 · Sachs OEM no.: 0260 020 000
EUR 6.00
GPO air filter insert | Sachs 503 AB/ABL, 504 CH (A4336)
Color: black · Color: white · Manufacturer: GPO · Material: Paper · Camouflaged: No · Total length: 58 mm · Width: 58 mm · Height: 62 mm · Ø inside: 15.5 mm · Ø outside: 48.7 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A4336 · Sachs OEM no.: 0225 010 100
EUR 10.90
Oil seal NBR 15/30/5.5 A crankshaft | Sachs (A4215 & A5602)
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Surface: rubberized · Shaft seal type: A - With rubberized outer part / one sealing lip. · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Place of use: Crankshaft · Width: 5.5 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 30 mm · Pony OEM number: A5602 · Sachs OEM no.: 0230 111 100
EUR 9.70
Oil seal NBR 15/35/7 AS crankshaft | Sachs 504, 535 (A4214)
Place of use: Crankshaft · Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Shaft seal type: AS - With rubberized outer casing / one sealing lip / one dust lip. · Manufacturer: Sachs · Material: NBR · Surface: rubberized · Ø outside: 35 mm · Ø inside: 15 mm · Width: 7 mm
EUR 10.90
Airsal 43.5 mm cylinder kit incl. mounting parts | Sachs 504, 505, 508, 535
Nominal diameter: 43.5 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 44 mm · Ø cylinder neck: 50 mm · Ø Outlet outside: 26 mm · Ø Inlet inside: 14 mm · Inlet window: 23.8 x 14.8 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing inlet: 31 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 56 (61) x 56 · Decompressor: M10x1.5 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 245.00
swiing® revival chain tensioner Inox | Sachs
Color: Chrome · Color: black · Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø outside chain roller: 40 mm · Ø inside chain roller (chain run): 29 mm · Roll width outside: 19 mm · Roller width inside (max. chain width): 10 mm · Total length: 94 mm · Width: 19 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 42.80
Air filter box set "Racing" | Sachs 504, 505, 535 (A4209)
Width: 57 mm · Material: Paper · Material: Plastic · Area of application: Tuning · Color: black · Filter type: Box · Filter type: Filter paper · Total length: 173 mm · Height: 57 mm · Ø Internal connection: 14.5 mm · Mounting type: Screws · Camouflaged: Yes · Pony OEM number: A4209
EUR 67.30












