
Chrome-plated M8x25 mm bolt with special head (SW17) for fastening the fork plate.
Used for various Puch and Zündapp Belmondo forks.
Price per piece.
You can find the matching washer in the accessories section.
Original Puch spare part number: 902.1011, 900.1121
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Drive | External hexagon |
| Nominal diameter (thread) | 8 mm |
| Total length | 28.5 mm |
| Thread length | 23 mm |
| Screw head | Hexagon |
| Width across flats | 17 mm |
| Puch OEM number | 902.1011, 900.1121 |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) |
Accessories & related products
swiing® revival screw fork plate chrome | Puch & Zündapp Belmondo
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 8 mm · Thread length: 25 mm · Shank: No · Number of components: 1 pcs · Screw head: Hexagon · Width across flats: 17 mm
EUR 8.45
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
swiing® revival cover sleeve fork | Puch / Hercules
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Rubber · Ø inside 2: 30 mm · Color: black · Total length: 40 mm · Ø inside: 23 mm · Mounting type: Plug connection · Ø outside: 34 mm · Hercules OEM number: POO 927 993 31 18 000 · Puch OEM number: 349.1.30.137.1
EUR 8.45
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: Hexagon socket · Nominal diameter (thread): 7 mm · Total length: 41.6 mm · Ø External head: 10.5 mm · Thread length: 34.6 mm · Shank: No · Number of components: 1 pcs · Screw head: Cylinder head · Width across flats: 5 mm · Strength class: 8.8
EUR 3.55
GPO front mudguard strut 17" chrome
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Outer width: 160 mm · Surface: chrome-plated · Wheel size: 17 " · Distance mudguard - center hole: 300 mm · Color: Chrome · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 4 pcs · Total length: 305 mm · Ø mounting hole: 12.5 mm
EUR 18.30
GPO steerer tube nut M26x1 closed fork plate chrome
Manufacturer: GPO · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Cap nut · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Drive: External hexagon · Nominal diameter (thread): 26 mm · Ø outside: 28.9 mm · Ø outside: 36.4 mm · Height: 13.8 mm · Thread depth: 12 mm · Width across flats: 30 mm
EUR 12.10





