
This Dell'Orto 16 / 16 SHA carburetor combines high performance and compact design.
The air filter is already integrated and can be easily removed.
The connection diameter for the intake manifold is 19 mm, or 21 mm if the oil filter is removed.
Size: 82
Quality product from the Italian manufacturer Dell'Orto.
| Manufacturer | Dell'Orto |
| Material | Aluminum |
| Nominal diameter | 16 mm |
| Camouflaged | No |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Total length | 82 mm |
| Carburetor type | SHA |
| Width | 72 mm |
| Height | 111 mm |
| Ø without reducing sleeve | 21 mm |
| Color | black |
| Ø Inside entrance | 16 mm |
| Ø Output inside | 16 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø Air filter connection | 58.5 mm, 56 mm |
| Ø Internal connection | 19 mm |
| Ø fuel hose connection | 6 mm, 5.1 mm |
| Mixed oil connection | No |
| Vacuum connection | No |
| Choke control | Hand choke |
| Nozzle thread | M5x0.8 (standard thread) |
| Nozzle size | 82 |
| Area of application | Tuning |
| Universal |
| Tomos |
Accessories & related products
swiing® ingenious 16 mm carburetor set (Dell'Orto SHA) | Puch X30 NS, NL
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: SHA · Nominal diameter: 16 mm · Ø Inside entrance: 16 mm · Ø Output inside: 16 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Hole spacing inlet: 38 mm · Area of application: Tuning
EUR 159.20
Dell'Orto carburetor set SHA 16/16 | Puch Maxi S, N
Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Tuning · Carburetor type: SHA · Nominal diameter: 16 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread)
EUR 110.20
swiing® revival nozzle M5 (30 - 120 of your choice) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Total length: 8 mm · Drive: Slot · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 30 · Nozzle size: 31 · Nozzle size: 32 · Nozzle size: 33 · Nozzle size: 34 · Nozzle size: 35 · Nozzle size: 36 · Nozzle size: 37 · Nozzle size: 38 · Nozzle size: 39 · Nozzle size: 40 · Nozzle size: 41 · Nozzle size: 42 · Nozzle size: 43 · Nozzle size: 44 · Nozzle size: 45 · Nozzle size: 46 · Nozzle size: 47 · Nozzle size: 48 · Nozzle size: 49 · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 51 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 53 · Nozzle size: 54 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 56 · Nozzle size: 57 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 59 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 61 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 63 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 65 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 67 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 69 · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 71 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 73 · Nozzle size: 74 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 76 · Nozzle size: 77 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 79 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 81 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 83 · Nozzle size: 84 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 86 · Nozzle size: 87 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 89 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 91 · Nozzle size: 92 · Nozzle size: 93 · Nozzle size: 94 · Nozzle size: 95 · Nozzle size: 96 · Nozzle size: 97 · Nozzle size: 98 · Nozzle size: 99 · Nozzle size: 100 · Nozzle size: 101 · Nozzle size: 102 · Nozzle size: 103 · Nozzle size: 104 · Nozzle size: 105 · Nozzle size: 106 · Nozzle size: 107 · Nozzle size: 108 · Nozzle size: 109 · Nozzle size: 110 · Nozzle size: 111 · Nozzle size: 112 · Nozzle size: 113 · Nozzle size: 114 · Nozzle size: 115 · Nozzle size: 116 · Nozzle size: 117 · Nozzle size: 118 · Nozzle size: 119 · Nozzle size: 120
EUR 4.30
Moped fans also bought
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Material: Brass · Manufacturer: Magura · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Number of components: 2 pcs · Total length: 6 mm · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Thread type: M4x0.7 (standard thread)
EUR 2.45
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Material: Brass · Manufacturer: swiing® revival parts · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Total length: 8 mm · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92
EUR 25.60
Dell'Orto 90° carburetor pipe bend set M6x0.75
Manufacturer: Dell'Orto · Width across flats nut: 7 mm · Material: Brass · Component group Carburetor: Adjusting screws, float, etc. · Surface: nickel-plated · Ø outside: 6 mm · Height: 27 mm · Total length: 43 mm · Total length: 52 mm · Internal thread: MF5x0.75 (fine pitch thread) · Angle: 90 ° · Thread type: MF6x0.75 (fine pitch thread)
EUR 14.60
Dell'Orto carburetor set SHA 16/16 | Puch Maxi S, N
Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Tuning · Carburetor type: SHA · Nominal diameter: 16 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mounting type: Flange · Mounting type: Plug connection clamped · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread)
EUR 110.20
swiing® ingenious 16 mm SHA intake manifold Speed Engine | Piaggio Ciao, SI, Bravo
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Surface: anodized · Area of application: Tuning · Color: graphite colors · Ø inside: 16 mm · Ø External connection: 19 mm · Hole spacing inlet: 36 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Mounting type: Screws · Total height: 24.2 mm · Total length: 29 mm · Camouflaged: No
EUR 40.30
swiing® ingenious 16 mm intake manifold | Cilo 502
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Surface: anodized · Area of application: Tuning · Color: black-matt · Ø inside: 16 mm · Ø External connection: 19 mm · Hole spacing inlet: 32 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Mounting type: Screws
EUR 59.90










