
Reduction bushes for Dell'Orto carburetors to reduce the connection diameter.
Inner diameter: 16 mm
Outer diameter: 18 mm
Length: 14 mm
Quality product from the Italian manufacturer Dell'Orto.
| Total length | 14 mm |
| Manufacturer | Dell'Orto |
| Component group Carburetor | Adjusting screws, float, etc. |
| Material | Plastic |
| Carburetor type | SHA (Piaggio), SHA |
| Ø inside | 16 mm |
| Color | white |
| Ø outside | 18 mm |
Moped fans also bought
Karcoma fuel filter plastic small
Ø inside: 3 mm · Ø outside: 20 mm · Manufacturer: Karcoma · Material: Plastic · Color: transparent · Color: white · Filter type: Plastic net · demountable: No · Ø fuel hose connection: 4.9 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 23.4 mm · Total length: 50 mm
EUR 7.10
Not in stock
swiing® revival nozzle set M5 (50 - 70) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Drive: Slot · Nozzle type: Main nozzle · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 70
EUR 25.60
Dell'Orto reducing bush SHA 12mm (16/18 mm)
Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Adjusting screws, float, etc. · Material: Plastic · Color: white · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Total length: 14 mm · Ø inside: 16 mm · Ø Passage: 12 mm · Ø outside: 18 mm · Piaggio OEM number: 114482
EUR 3.55




