
Original flame pipe with 18 mm and flat inner pipe from old stock for your Puch Maxi S & N moped / moped with special 2-piece exhaust
.On the Swiss models, the original 18 mm exhaust from Puch is welded between the exhaust manifold and the silencer. This manifold, on the other hand, is an original exhaust pipe for a two-piece silencer, as used in various European countries.
| Manufacturer | Puch |
| Material | Steel |
| Surface | raw, chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø inside | 16 mm |
| Mounting type | Stud bolts & nuts |
| Ø outside | 18 mm |
| Total length | 895 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Hole spacing outlet | 43 mm |
| Puch OEM number | 349.1.16.101.2, 321.8.16.601.2 |
| Puch | E50 |
Accessories & related products
Exhaust 18 mm replica (with number) | Puch Maxi S, N
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Mounting type: Welded lug · Ø Silencer: 59 mm · Total length: 920 mm · Color: Chrome · Ø Flame tube outside: 18 mm · Exhaust type: Flute · Ø Internal connection: 14 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Flame tube attachment: Flange
EUR 71.00
Stop nut M7 galvanized
Thread type: M7x1 (standard thread) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Nut type: Self-securing nut · Height: 7.3 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Thread depth: 4.8 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 11 mm · Strength class: 8
EUR 1.10
Stop nut M7 Inox
Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Self-securing nut · Nominal diameter (thread): 4 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Nominal diameter (thread): 8 mm · Nominal diameter (thread): 10 mm · Drive: External hexagon
EUR 0.85
Explore categories from Exhaust system





