
Zinc-plated drive sprocket with 23 teeth suitable for various Tomos mopeds / mopeds such as Classic, Quadro, Sprint & FunSport.
Number of teeth: 23
Total thickness: 4.5 mm
Mounting: Toothing (28.5 / 25 mm)
Suitable chain standard: 415
Pitch: 1/2" x 3/16"
You will find the appropriate assembly tool as well as chain whip, nut for sprocket fastening, chain spray etc. in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Chain type | 415H |
| Chain pitch | 1/2" x 3/16" |
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø inside | 25 mm, 28.5 mm |
| Recording type | Interlocking |
| Number of teeth | 23 pcs |
| Total thickness | 4.5 mm |
| Tomos |
Accessories & related products
GPO pinion 26 teeth galvanized | Tomos
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Number of teeth: 26 pcs · Recording type: Interlocking · Total thickness: 4.5 mm · Ø inside: 25 mm · Ø inside: 28.5 mm · Tomos OEM number: 209078
EUR 17.80
Explore categories from Drive & transmission
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 4.15 mm · Manufacturer: Wippermann · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.2 mm
EUR 41.60
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Total length: 30 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.95 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.20
swiing® revival stud bolt M7x120 (10.9 strength) | Tomos
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Total length: 120 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Thread length: 25 mm · Strength class: 10.9 · Tomos OEM number: 205386
EUR 3.55





