
Zinc-plated chain tensioner for your moped, moped and small motorcycle.
With this tensioner, the rear wheel can be perfectly aligned and the chain play adjusted.
The price of the tensioning screw is per piece.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Total length | 75 mm |
| Ø inside | 13.1 mm |
| Ø outside | 23.7 mm |
| Thread length | 35 mm |
| Cranking (offset) | 6 mm |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Zündapp Belmondo |
| Bye Bike |
Accessories & related products
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
GPO chain tensioner | Puch Maxi S
Thread type: M6x1 (standard thread) · Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: black · Color: silver · Total length: 175 mm · Number of teeth: 10 pcs · Ø outside sprocket: 36 mm · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 12.10
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Mounting type: Union nut · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
EUR 12.10
Not in stock
Inner cable set automatic | Puch E50
Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
EUR 12.10
GPO wheel clamp 12 mm cranked reinforced (per piece) | Puch Maxi, Supermaxi, X30, Velux
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø inside: 13.1 mm · Total length: 75 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø outside: 23.7 mm · Thread length: 35 mm · Cranking (offset): 6 mm
EUR 3.55
Not in stock




